Temiz Hava İçin Hava Kirliliğinden Korunmak İçin

Trafiğe yakın yerlerde spor yapmak veya yol kenarında koşmak, sağlığınıza olumsuz etki yapabilir.

Tünellerde arabanızın camlarını açmak daha fazla kirletici solumanıza neden olur.

Yoğun kirliliğin olduğu günlerde evinizin camlarını açmamanız yerinde olacaktır.

Otomobiller, kamyonlar ve otobüsler, özellikle yüksek miktarda ince kurumlar ve çok sayıda zehirli madde yayarlar. Aynı zamanda fren aşınması ve yol yüzeyi aşınmasından oluşan kaba parçacıklarla da hareketli trafik ile yeniden havaya karışır. Ev ve iş yerinizin yoğun trafiğin olduğu yollara yakın olması, gürültü ve hava kirliliğine maruz kalmanıza neden olacaktır.

HAVA KİRLİLİĞİNDEN KORUNMAK İÇİN

NE YAPMALIYIM


Hava kirliliği, özellikle basık hava koşullarında çok daha fazla hissedilir. Hava kirliliği seviyeleri yollara yakın bölgelerde trafiği etkisiyle genellikle günün ilk saatlerinde ve akşam işten çıkış saatlerinde daha yüksektir.

Hava kirliliğinin etkilerine karşı hassassanız, en yüksek hava kirliliği konsantrasyonlarının meydana geldiği yerlerde harcanan süreyi sınırlamak uygun olabilir. Mesela, yoğun yollardan ziyade arka yollar boyunca yürümek, trafik kirliliğine maruz kalmanızı azaltacaktır.

Eğer spor yapıyorsanız, yollara yakın bölgelerden uzak olmak sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Eğer yola yakın yerlerde spor yapıyorsanız, daha hızlı soluk alıp vereceğiniz için daha fazla kirleticiyi ciğerlerinize çekeceğiniz anlamına gelir.

Kirli havalarda daha fazla C vitamini almanız vücut direncinizi artırabilir.


Otobüs duraklarına önceden gidip beklemektense, İETT cep uygulamasından otobüsünüzün ne zaman geleceğine göre durağa gitmeniz daha az kirleticiye maruz kalmanızı sağlayacaktır.


Eğer riskli gruba giriyorsanız, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde kırsal alanlarda bulunmanız daha fazla ozon maruziyetinde kalmanıza neden olabilir.


İlkbahar aylarında polenlerin yoğun olması, alerjik gruplar için risk oluşturabilir.


Sağlıklı yaşam için, temiz havada spor yapın!