Temiz Hava İçin Spor Aktiviteleri İçin Tavsiyeler

SPOR AKTİVİTELERİ İÇİN TAVSİYELER

Spor ve hava kalitesi

İstanbul da zaman zaman bazı bölgelerde, özellikle trafik yoğunluğunuz fazla olduğu bölge ve zamanlarda kirletici konsantrasyonları artabilmekte ve egzersiz sırasında artan solunum ile akciğere verilen hava miktarı artmakta, buda daha fazla kirleticinin solunduğu anlamına gelmektedir.

Özellikle çocuklarda nispeten daha yüksek solunum ve metabolizma faaliyetlerinin yanı sıra, gelişmekte olan akciğer ve bağışıklık sistemi nedeniyle hava kirliliğinden etkilenme olasılığı daha yüksek olabilmektedir.

Egzersiz yapmayı seçtiğiniz gün ve saatin süresi, maruz kaldığınız kirlilik seviyesine göre büyük bir fark yaratabilir. Özellikle bisikletçiler zaman zaman yoğun yollarda seyahat etmek zorunda kalırlar ve maalesef daha fazla egzoz emisyonlarına maruz kalabilirler.

Spor aktivitelerini planlarken, sitemizdeki aktivite uyarıları sizin için faydalı olabilir.

Araştırmalar, birçok yetişkinin iş yerinde, ulaşımda ya da boş vakitlerinde, günde 7 saatten fazla zamanını hareketsiz geçirdiğini göstermektedir.


Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması ile insanlar daha az hareket eder hale geldi. Araba sürüyoruz ya da toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz.


Çamaşırlarımızı ve bulaşıklarımızı artık makinalar yıkıyor. Kendimizi bir televizyon veya bilgisayar ekranının önünde saatlerce hapsediyoruz.


Toplumun çoğu daha az fiziksel çaba gerektiren işlerde çalışmakta. Daha az hareket ediyor ve daha az enerji tüketiyoruz.


Spor yapmak eğlenceli ve sağlığınız için iyidir.

Ancak kirli havalarda spor yapmanın sağlığa yararından çok zararı olabilir.