Hakkımızda Hava Kalitesi İzleme Merkezi

hava kalitesi izleme merkezi

“Ölçemediğiniz şeyi değerlendiremezsiniz”

Çevre Koruma Müdürlüğü faaliyeti olarak 1995 yılında 2 mobil hava kalitesi ölçüm istasyonuyla başlayan ölçümler, bugün itibariyle İstanbul’un 26 noktasında sabit ve 2 adet mobil ölçüm istasyonuyla devam etmektedir.

Daha önce SO2, PM10, NOx, CO ve O3 ölçümleri yapan Hava Kalitesi Laboratuvarımız, 2017 yılından itibaren ölçüm altyapısını genişleterek, ölçüm istasyonlarında PM2.5, VOCs ve ağır metal analizleri ölçümlerine başlamıştır.

Belediyemiz, İstanbul’da 1995 yılından 2013 yılına kadar hava kalitesini ölçen tek kurumdur. 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Marmara Temiz Hava Müdürlüğü tarafından 12 adet hava kalitesi istasyonu daha İstanbul’da ölçümlere başlamış ve halen 38 adet hava kalitesi ile İstanbul havası sürekli olarak izlenmektedir.

Mevcut hava kalitesi ağımız her yıl istasyon ağına yenilerini eklemektedir. 2018 yılı itibariyle İstanbul ’da 26 adet sabit ve 2 adet mobil hava kalitesi izleme istasyonu mevcut olup, tüm istasyonlarda tam otomatik cihazlarla ölçüm yapılmakta ve ölçüm sonuçları merkezden izlenmektedir. Tam otomatik cihazlarla elde edilen veriler on-line olarak İBB Çevre Koruma Müdürlüğü hava laboratuvarındaki merkez bilgisayar sistemine saatlik ortalamalar halinde gelmekte ve internet ortamında İstanbul halkının erişimine sunulmaktadır.

Ölçüm istasyonlarımızda SO2, PM10, NO2, CO ve O3 gibi parametrelerin yanı sıra hava kalitesi verilerinin daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla rüzgar hızı, rüzgar yönü, nem, basınç, sıcaklık, yağış gibi meteorolojik parametrelerin de ölçümü yapılmaktadır. İstasyonlarda, veri toplama ve raporlama yazılımı ve bilgisayar, GSM modem, klima, kesintisiz güç kaynağı, kalibrasyon gazları (SO2, NO ve CO) bulunmaktadır.


İstasyonlar ve Ölçülen Kirleticiler


Hava Kalitesi İzleme Merkezi

Çevre Koruma Müdürlüğü Avrupa Yakası Çevre Laboratuvarları bünyesinde faaliyet yürüten Hava Kalitesi Laboratuvarları, Mart 2018’den itibaren Eyüpsultan Haliç Tekke Parkı içindeki yeni binasında Hava Kalitesi İzleme Merkezi olarak hizmet vermektedir.